Trump-hatás: Izrael után Ukrajna következik? – Mandiner Harctér
Trump már a beiktatása előtt tűzszünetet hozott a Közel-Keleten. A következő lépés már a Trump-Putyin találkozó lehet?
A szakértő szerint az amerikai és orosz érdek is az, hogy rövid időn belül béke legyen, és teljesen mindegy, mit mond Zelenszkij.
Nógrádi György biztonságpolitikai szekértő volt az ATV Start vendége, aki az adás elején leszögezte,
ezt a háborút Oroszország kezdte el, de Ukrajna provokálta ki”.
A szakértő szerint tudomásul kell venni, hogy a szomszédban zajló háborút Ukrajna nem nyerheti meg. Majd kitért arra is, hogy „Biden a leköszönő óráiban újabb 500 millió dollárt adott Ukrajnának, újabb fegyvercsomagot adott át, és engedélyezte, hogy Oroszország ellen mélységi csapást lehet végezni amerikai rakétákkal (...) A Biden-adminisztráció búcsúja az, hogy Trumpot nehéz helyzetbe hozza” – fogalmazott Nógrádi.
A szakember emlékeztetett:
hamarosan lesz egy csúcstalálkozó Oroszország és az USA között, ahol nem Ukrajna lesz a téma, hanem a Száhel-övezet.
Nógrádi felhívta a figyelmet, hogy Zelenszkij ugyanazt a támogatást kérte Ukrajna számára, mint amit Izrael kap. Szerinte azonban „ez ostobaság, hiszen teljesen más az USA számára Izrael stratégiai értéke, és Ukrajnáé.” A biztonságpolitikai szakértő hozzátette, hogy azt pedig meglepő módon senki nem elemzi, hogy Tajvanra nézve mit jelent Trump.
Nógrádi szerint az amerikai és orosz érdek is az, hogy rövid időn belül béke legyen, és teljesen mindegy, mit mond Zelenszkij.
Lengyelország kapcsán Nógrádi megpróbálta felvázolni a lengyel stratégiát: egy európai középhatalom, aki folyamatosan tárgyal a franciákkal, németekkel, britekkel és az olaszokkal. „Valamint riadókészültségbe helyeztek bizonyos egységeket, ha orosz rakéták átjönnének esetleg. De nem jönnek át” – szögezte le a szakember, majd felhívta a figyelmet ezzel párhuzamosan arra, hogy érdemes megfigyelni, hogy a NATO stratégiája is napról napra változik.
A biztonságpolitikai szakértő emlékeztetett, hogy a Hamász elveszítette rakétacsapatainak 90 százalékát.
Míg Izrael célja töretlenül az, hogy megsemmisítse a Hamászt, és kiszabadítsa a foglyokat. „Most úgy néz ki a helyzet, hogy egy szabadon engedett zsidóért ötven palesztint kell szabadon engedni” – jegyezte meg Nógrádi.
Tizenöt hónapnyi sikertelen kísérlet után, szerdán Izrael és a Hamász megállapodott a tűzszünetről, és túszalkut kötött a Katarban folyó tárgyalásokon.
Új helyzet van a közel-keleti belső gyűrűben, nagyon meghatározó lesz, hogy Trump mit mond (...) Az, hogy létrejött egy tűszünet, csodálatos dolog, ilyet már láttunk párszor a Közel-Keleten, de általános békéhez még egyik sem vezetett el”
– mondta a szekértő.
Nyitókép: képernyőfotó / ATV Start